Susz 18 procent: gdzie ten przedział zachodzi na deklarację 20 procent

Deklaracja 18 procent oznacza przedział od 16,2 do 19,8 procent, a deklaracja 20 procent przedział od 18,0 do 22,0. Te dwa przedziały mają wspólny odcinek, więc słabsza i mocniejsza etykieta mogą opisywać ten sam pomiar.

Co dokładnie znaczy deklarowany procent na etykiecie suszu?

Procent na opakowaniu jest deklaracją wytwórcy, a nie wynikiem pomiaru tej konkretnej partii. Deklaracja niesie tolerancję dziesięciu procent w obie strony, więc osiemnastka opisuje materiał od 16,2 do 19,8 procent. Część pozycji rejestrowych drukuje te granice wprost, część podaje samą wartość nominalną. Nic w tej liczbie nie mówi o sile działania.

Liczba odnosi się do delta-9-tetrahydrokannabinolu w postaci obojętnej. W surowym kwiecie przeważa forma kwasowa, którą pracownia przelicza na tę postać, a różnicę między deklaracją a pomiarem oraz sam rachunek z formy kwasowej rozwija strona poświęcona deklaracji dwudziestoprocentowej.

Tolerancja jest zapisem tego, co wolno, a nie prognozą tego, co zmierzono. Pozycja z deklaracją 20 procent bywa opisana w składzie zdaniem o zawartości nie mniejszej niż 18 i nie większej niż 22 procent, a w wykazach aptecznych stoi przy niej często już tylko sama dwudziestka. Czytelnik widzi wtedy jedną liczbę tam, gdzie dokument stawia przedział.

Na koniec rozróżnienie, które łatwo przeoczyć. Susz konopny sprzedawany bez recepty w kategorii suszu konopnego ma zawartość tetrahydrokannabinolu poniżej progu ustawowego i nie jest tym samym towarem, co surowiec z apteki. Ta strona opisuje wyłącznie ten drugi i nie jest wykazem opakowań; stan obrotu trzyma zestawienie dostępnych odmian.

Dlaczego przedziały dla 18 i 20 procent zachodzą na siebie?

Bo tolerancja liczona jest od wartości nominalnej, a nie od granicy sąsiedniej deklaracji. Osiemnastka rozciąga się od 16,2 do 19,8 procent, dwudziestka od 18,0 do 22,0. Odcinek od 18,0 do 19,8 należy do obu, więc jedna zmierzona wartość mieści się w dwóch różnych etykietach.

Rachunek zajmuje cztery mnożenia. Dolna granica osiemnastki to 18 razy 0,9, czyli 16,2 procent, górna to 18 razy 1,1, czyli 19,8 procent. Dla dwudziestki wychodzi 20 razy 0,9, czyli 18,0 procent, oraz 20 razy 1,1, czyli 22,0 procent. Część wspólna zaczyna się tam, gdzie dolna granica mocniejszej deklaracji spotyka górną granicę słabszej, i ma szerokość 1,8 punktu procentowego.

Praktycznie znaczy to tyle, że partia opisana jako słabsza i partia opisana jako mocniejsza mogą pokazać w oznaczeniu tę samą liczbę, na przykład 19,0 procent, przy czym obie pozostaną zgodne ze swoją etykietą. Żadna nie jest wtedy opisana błędnie. Idąc dalej: partia z osiemnastki zmierzona przy górnym krańcu ma 19,8 procent, a partia z dwudziestki zmierzona przy dolnym 18,0 procent, więc słabsza etykieta bywa materiałem mocniejszym.

Czego ten rachunek nie mówi: jak często tak bywa. Przedział opisuje, co jest dopuszczone, a nie rozkład wyników oznaczenia w kolejnych seriach. Publicznie dostępne wykazy nie podają wyników dla poszczególnych serii, więc odsetek partii lądujących w części wspólnej pozostaje nieznany. W zestawieniu odmian tego klastra ślad po tym zjawisku jednak widać: 26 z 85 kultywarów ma pozycję z deklaracją osiemnastoprocentową, a 16 z nich figuruje równolegle w pozycji mocniejszej.

Jak wysoko po drabinie deklaracji sięga ta część wspólna?

Dalej, niż wynikałoby z odstępu między etykietami. Dwie deklaracje mają część wspólną wtedy, gdy wyższa jest najwyżej 1,222 razy większa od niższej. Przy tym progu osiemnastka zachodzi na dwudziestkę, styka się z dwudziestką dwójką dokładnie w jednym punkcie, a dwudziestka piątka zachodzi na trzydziestkę.

Próg bierze się wprost z definicji tolerancji. Górna granica słabszej deklaracji to 1,1 jej wartości nominalnej, dolna granica mocniejszej to 0,9 jej wartości, więc przedziały mają punkt wspólny dopóty, dopóki iloraz obu deklaracji nie przekroczy jedenastu dziewiątych, czyli około 1,222.

Ta sama reguła tłumaczy, dlaczego część wspólna nie znika wraz ze wzrostem odstępu. Szerokość przedziału to dwie dziesiąte deklaracji, a więc rośnie razem z nią: 3,6 punktu procentowego przy osiemnastce wobec 6,0 punktu przy trzydziestce. Dlatego dwudziestka piątka i trzydziestka, choć dzieli je pięć punktów deklaracji, mają wspólny odcinek od 27,0 do 27,5 procent, a dwudziestka dwójka z dwudziestką siódemką rozmijają się o 0,1 punktu.

Osiemnastka ma tu miejsce szczególne. Jej górna granica, 19,8 procent, jest jednocześnie dolną granicą dwudziestki dwójki, bo 22 to dokładnie jedenaście dziewiątych osiemnastu. Te dwie deklaracje nie zachodzą więc na siebie, ale stykają się w jednym punkcie: pojedyncza wartość 19,8 procent mieści się w obu. Poniżej stoją granice sześciu deklaracji spotykanych w polskich pozycjach rejestrowych.

Deklaracja Dolna granica Górna granica Szerokość przedziału Część wspólna z deklaracją najbliższą wyżej
18 procent 16,2 procent 19,8 procent 3,6 punktu 18,0 do 19,8, szerokosc 1,8
20 procent 18,0 procent 22,0 procent 4,0 punktu 19,8 do 22,0, szerokosc 2,2
22 procent 19,8 procent 24,2 procent 4,4 punktu 22,5 do 24,2, szerokosc 1,7
25 procent 22,5 procent 27,5 procent 5,0 punktu 24,3 do 27,5, szerokosc 3,2
27 procent 24,3 procent 29,7 procent 5,4 punktu 27,0 do 29,7, szerokosc 2,7
30 procent 27,0 procent 33,0 procent 6,0 punktu brak deklaracji wyzej w tym zestawieniu

Jak dobiera się moc surowca do pacjenta?

Rozstrzyga o tym lekarz prowadzący, bo ten surowiec wychodzi z apteki wyłącznie na receptę w kategorii Rpw. Dobieranie przebiega stopniowo, od porcji małych w stronę takiej, która daje efekt, a deklarowany procent jest tylko jednym z parametrów tego postępowania, obok drogi podania i częstości.

Samo dobieranie nosi nazwę miareczkowania i rozwija je osobno strona o deklaracji dwudziestodwuprocentowej, razem z pytaniem o zmienną w czasie tolerancję pacjenta. Tutaj wystarczy jedna uwaga wynikająca z rachunku wyżej: skoro przedziały sąsiednich deklaracji mają część wspólną, to przejście z pozycji osiemnastoprocentowej na dwudziestoprocentową nie musi oznaczać materiału mocniejszego o dwa punkty, a bywa, że nie oznacza materiału mocniejszego wcale.

Drugi powód, dla którego etykieta nie przekłada się wprost na porcję, leży poza samym surowcem. Procent opisuje udział masowy w suszu, a nie to, ile substancji przejdzie do organizmu, bo o tym rozstrzyga droga podania oraz sprawność urządzenia. Dwie osoby korzystające z tej samej partii dostają różne ilości.

Dlatego strona z liczbami nie zastępuje rozmowy w gabinecie. Zestawienie granic pokazuje, co wolno wytwórcy, i nic ponadto: nie mówi, ile substancji dociera do pacjenta ani jaka porcja jest dla niego odpowiednia. To pozostaje decyzją lekarza prowadzącego, podejmowaną z całą listą przyjmowanych preparatów przed oczami.

Czy deklarowany procent zmienia początek działania i czas jego trwania?

Nie. O przebiegu w czasie rozstrzyga droga podania, a nie liczba na opakowaniu. Wyższa deklaracja mówi tylko tyle, że ta sama masa suszu niesie więcej substancji czynnej, więc jest arytmetyką zawartości, a nie opisem tego, po jakim czasie efekt się pojawia oraz jak długo się utrzymuje.

Droga podania rozstrzyga o przebiegu bardziej niż sama odmiana. Po waporyzacji substancja przechodzi z płuc do krwi niemal natychmiast, więc pierwsze odczucia pojawiają się po kilku minutach, nasilenie rośnie jeszcze przez kilkanaście do trzydziestu minut, a całość mija w ciągu dwóch do czterech godzin. Po połknięciu surowiec pokonuje najpierw jelito i wątrobę, więc na pierwsze odczucia czeka się od pół godziny do dwóch, a epizod ciągnie się sześć, niekiedy osiem godzin. Stąd bierze się najczęstsza pomyłka przy podaniu doustnym: kto uzna po trzydziestu minutach, że nic się nie dzieje, i dobierze porcję, dostanie obie dawki naraz. Powyższe przedziały opisują drogę podania, nie tę odmianę; badania farmakokinetycznego dla pojedynczego kultywaru nie opublikowano.

Dla pary deklaracji z tej strony różnica jest przy tym mniejsza, niż wygląda na etykiecie. Jeśli partia opisana jako osiemnastoprocentowa zmierzy 19,0 procent, a partia opisana jako dwudziestoprocentowa zmierzy tyle samo, to obie niosą identyczną ilość substancji w tej samej masie surowca i nic w ich przebiegu nie może się różnić z powodu etykiety. Napis zmienia się o dwa punkty, materiał nie zmienia się wcale.

Co wiadomo, a czego nie wiadomo o związku mocy surowca z efektem?

Wiadomo, że wyższe stężenia idą w parze z gorszymi wynikami w używaniu pozamedycznym, głównie po stronie psychozy oraz uzależnienia. Nie wiadomo natomiast, czy dają skuteczniejsze leczenie: prac medycznych jest niewiele, ich rezultaty rozchodzą się w obie strony, a pewność dowodu autorzy przeglądów określili jako bardzo niską.

Materiał dowodowy jest niesymetryczny. Największy z przeglądów zebrał 99 badań o łącznej liczbie 221 097 uczestników, z czego randomizację przeprowadzono w 42 procentach. W pracach, które nie oceniały zastosowania leczniczego, wysokie stężenia szły w parze z psychozą albo schizofrenią w siedemdziesięciu procentach, a z uzależnieniem w siedemdziesięciu pięciu. Umiarkowane albo wysokie ryzyko błędu systematycznego obciążało przy tym ponad 95 procent włączonych pozycji (PMID:40854216).

Po stronie leczniczej ten sam przegląd pokazuje rozbieżność, a nie wynik. Przy lęku o korzyści doniosło 47 procent badań, przy depresji 48, ale te same zbiory prac przyniosły też sygnały przeciwne, odpowiednio w 24 oraz 30 procentach. Starszy przegląd, 20 badań obserwacyjnych wyłowionych z 4171 przesianych artykułów, łączył większą moc z podwyższonym ryzykiem psychozy oraz uzależnienia, natomiast dla depresji i lęku dowody uznał za niejednolite, przy braku jednej miary narażenia (PMID:35901795).

Nowszy z przeglądów, oparty na 42 pracach wyłonionych spośród 4545 rekordów, rozdzielił moc na kategorie odpowiadające rynkowi, a ogólną pewność dowodu określił jako bardzo niską (PMID:40134269); same kategorie rozwija strona o deklaracji dwudziestopięcioprocentowej. Czwarta pozycja to metaanaliza pokazująca, że surowiec badany w dawniejszych latach był słabszy od tego z dzisiejszego obrotu (PMID:33160291); tym wątkiem zajmuje się strona o trzydziestce.

Dla tej strony ważne jest jedno ograniczenie wspólne wszystkim czterem pracom: żadna nie bada pojedynczej deklaracji. Kategorie używane w tych przeglądach mają po dziesięć punktów procentowych i więcej, a ich granice tną przedziały etykiet w poprzek. Osiemnastka sięga do 19,8 procent, czyli wychodzi poza kategorię od 10 do 19; dwudziestka, od 18,0 do 22,0 procent, leży w tej kategorii dolnym końcem, a górnym już w następnej. Rozdzielenie osiemnastki od dwudziestki leży zatem poniżej rozdzielczości dowodu, jaki istnieje.

Praca Model badania Co wykazano, razem z granicami
Rittiphairoj i wsp., 2025, Annals of Internal Medicine (PMID:40854216) przegląd systematyczny, 99 badań, 221 097 uczestników, w tym 42 procent badań z randomizacją Produkty o wysokim stężeniu wiązały się niekorzystnie z psychozą albo schizofrenią w 70 procentach prac nieoceniających zastosowania leczniczego oraz z uzależnieniem od konopi w 75 procentach; dla lęku i depresji odsetki wyniosły 53 oraz 41 procent, najwyraźniej w populacjach osób zdrowych. Wśród prac o zastosowaniu leczniczym korzyść przy lęku znalazło 47 procent, przy depresji 48 procent, a związki niekorzystne odpowiednio 24 oraz 30 procent. Ponad 95 procent włączonych badań miało umiarkowane albo wysokie ryzyko błędu systematycznego.
Lake i wsp., 2025, The American Journal of Psychiatry (PMID:40134269) przegląd systematyczny badań obserwacyjnych i eksperymentalnych, 42 prace wybrane z 4545 przesianych rekordów Moc podzielono na kategorie odpowiadające realnemu rynkowi. Związek z wyższą mocą sugerowały wyniki w obszarze problemowego używania konopi; w pozostałych obszarach były mniej spójne, choć przechylały się ku gorszym wynikom przy wyższej mocy. Prace o zastosowaniu leczniczym były nieliczne i dawały wyniki mieszane. Ogólną pewność dowodu autorzy ocenili jako bardzo niską.
Petrilli i wsp., 2022, The Lancet Psychiatry (PMID:35901795) przegląd systematyczny badań obserwacyjnych z udziałem ludzi, 20 badań Z 4171 przesianych artykułów kryteria spełniło 20: osiem dotyczyło psychozy, osiem lęku, siedem depresji i sześć uzależnienia od konopi. Produkty o wyższej mocy wiązały się z podwyższonym ryzykiem psychozy oraz uzależnienia od konopi wobec produktów o mocy niższej. Dla depresji i lęku dowody były niejednolite. Włączono wyłącznie badania obserwacyjne, a ujednoliconej miary narażenia brakuje.
Freeman i wsp., 2021, Addiction (PMID:33160291) przegląd systematyczny z metaanalizą zmian stężeń w czasie Stężenie tetrahydrokannabinolu w konopiach rosło na przestrzeni badanych lat. Wzrost ten oznacza, że badania prowadzone na materiale sprzed lat opisują surowiec słabszy od tego, który jest dziś w obrocie, więc przenoszenie ich wyników wprost na produkty współczesne zaniża narażenie.

Jakie działania niepożądane wiążą się z surowcem o wyższej mocy?

Te same, co przy suszu o mocy niższej, tyle że przeglądy wiążą wyższe stężenia z częstszym występowaniem psychozy oraz uzależnienia w używaniu pozamedycznym. Dla samej różnicy między deklaracją osiemnastu a dwudziestu procent osobnych danych nie ma, bo zgłoszenia nie są dzielone tak drobno.

Zgłoszenia o działaniach niepożądanych zbiera się dla produktu leczniczego z numerem serii, a nie dla nazwy odmiany, więc poniższe dotyczy suszu konopnego jako grupy surowców. Powtarzają się przede wszystkim suchość w jamie ustnej, przekrwienie oczu oraz przyspieszenie akcji serca. Rzadziej opisywane są zawroty głowy przy szybkiej pionizacji, ospałość w ciągu dnia i przejściowe pogorszenie pamięci świeżej, a także niepokój nasilający się wraz z dawką. Osobną sprawą są leki przyjmowane równolegle, zwłaszcza uspokajające i wpływające na krzepnięcie: ich ocena wymaga znajomości całej listy preparatów, nie opisu rośliny. Częstości tych objawów nie podajemy liczbowo, bo publiczne zestawienia dla suszu konopnego w Polsce nie rozdzielają ich na poszczególne produkty.

Moc surowca dokłada do tej listy tylko tyle, ile widać w przeglądach badań obserwacyjnych: częstsze zgłoszenia psychozy oraz uzależnienia od konopi przy produktach o wyższym stężeniu, przy czym mowa o badaniach bez randomizacji i bez jednolitej miary narażenia. Same objawy niepożądane, razem z tym, co o ich częstości wiadomo, rozwija strona o deklaracji dwudziestosiedmioprocentowej.

Najczęściej zadawane pytania

Czy susz z etykietą 18 procent może być mocniejszy od suszu z etykietą 20 procent?

Tak, i wynika to z samej arytmetyki tolerancji. Górna granica deklaracji osiemnastoprocentowej wynosi 19,8 procent, a dolna granica deklaracji dwudziestoprocentowej 18,0 procent, więc partia z pierwszej może zawierać więcej substancji niż partia z drugiej, obie zgodnie z etykietą.

Czy wyższy deklarowany procent oznacza silniejsze albo lepsze działanie lecznicze?

Nie wykazano, żeby wyższy deklarowany procent na etykiecie oznaczał silniejsze albo lepsze działanie lecznicze. Materiał dowodowy o mocy surowca dotyczy prawie wyłącznie skutków niepożądanych i używania pozamedycznego, a nie skuteczności, a prace nad zastosowaniem leczniczym są nieliczne i dają wyniki mieszane. Autorzy obu najnowszych przeglądów ocenili pewność dowodu jako bardzo niską. Nie ma też badania, które porównałoby dwa susze apteczne różniące się wyłącznie deklarowaną zawartością.

Ile wynosi przedział dla deklaracji 18 procent?

Od 16,2 do 19,8 procent. Dolna granica to 18 pomnożone przez 0,9, górna to 18 pomnożone przez 1,1, czyli tolerancja dziesięciu procent wartości nominalnej w obie strony. Cały przedział ma szerokość 3,6 punktu procentowego.

Czy przedział znaczy, że pomiar zwykle leży przy jego krańcu?

Nie. Granice mówią, co wolno wprowadzić do obrotu pod daną etykietą, a nie jak rozkładają się wyniki oznaczeń kolejnych serii. Tych wyników publiczne wykazy nie podają, więc częstość trafiania w odcinek wspólny z sąsiednią deklaracją pozostaje nieznana.

Czy zamiana pozycji 18 procent na 20 procent oznacza mocniejszy materiał?

Niekoniecznie. Przedziały obu deklaracji mają wspólny odcinek od 18,0 do 19,8 procent, więc dwa punkty różnicy na opakowaniu nie muszą odpowiadać żadnej różnicy w zawartości. O tym, czy taka zamiana ma sens, rozstrzyga lekarz prowadzący, a nie rachunek z tolerancji.

Gdzie sprawdzić, które pozycje z deklaracją 18 procent są teraz dostępne?

W zestawieniu dostępnych odmian medycznej marihuany, które jest aktualizowane osobno i pokazuje stan obrotu. Ta strona nie jest wykazem opakowań: tłumaczy, co znaczy liczba na etykiecie, a nie które opakowania stoją dzisiaj w aptekach.

Susz konopny jest surowcem farmaceutycznym wydawanym z przepisu lekarza w kategorii Rpw. Materiał ma charakter informacyjny i nie zastępuje porady lekarskiej ani decyzji lekarza prowadzącego. Tekst redakcyjny: redakcja ubucha.pl.

Podziel się:
Zaufanie
Dowiedz się więcej o nas
Darmowa wysyłka
Od 49PLN - paczkomatem
Łatwy kontakt
Masz pytania? Skontaktuj się z nami.
Lojalność
Jedyny taki program - zbieraj buchy

Nie odchodź…

Mam coś dla Ciebie:

Udało się!

Rabat dodany - zobaczysz go w kasie :)

There has been a problem

Unfortunately this discount cannot be applied to your cart.

Strona tylko dla osób pełnoletnich.

Czy masz ukończone 18 lat?

Buch z Tobą